LiveZilla Live Chat Software

کنسرسيوم دانشگاهيان و متخصصان ايران

نام کاربری یا پست الکترونیکی
رمز عبور

جدید ترین اخبار ایرکاس

ثبت نام دوره های آموزشی و گواهینامه ها

Copyright@ joombig.com

robat sanati

سیر تکاملی رباتهای صنعتی
صحبت از ربات هاست ربات هایی که امروزه پیچیده ترین کارها رو جهت تولید انجام می دهند، تا سرعت، کیفیت و دقت را درسالن های تولید به چالش بکشند. رباتهای صنعتی در افزایش بهره وری تولید در سراسر جهان حضور دارند و بهبود کیفیت و ایمنی محیط کار را در بر دارند.پیشرفت این تکنولوژی در ۳۵ سال گذشته بسیار چشمگیر بوده به طوری که در ابتدا ربات ها کارهای نسبتا ساده  و وظایف یکنواخت در محیط های خطرناک داشتند. اما امروزه تکامل و پیشرفت نسبت به نیازدر این زمینه باعث شده تا رباتهای صنعتی تکالیف پیچیده تر در تولید را انجام دهند و فضای انعطاف پذیرتری نسبت به گذشته ایجاد کنند.

 
تکامل مکانیکی در رباتهای صنعتی
تکامل در ربات ها به صورتی بود که باید یک ربات مجموعه ای از کارهای تخصصی خود را انجام می داد زیرا اگر قرار بود هر ربات کاری جزئی انجام دهد مراحل پروسه تولید طولانی شده و فضای بیشتری را اشغال می کردند. به صورتی که اولین پیشرفت عمده در ربات ها مکانیکی بود برای مثال طراحی گیر بکس و جایگزین کردن بال اسکرو برای ران و شانه و در نتیجه حرکت شناسی در راستایاستفاده از فضای بهتربود.اما از سویی دیگر تغییر قابل توجهی در سیستم های برق آنها به وجود آمد و موتورهای جریان مستقیم  (DC) جای خود را به موتورهای با جریان متناوب (AC) دادند، زیرا این موتورها از گشتاور بالاتری برخوردار بوده و از نظر فیزیکی کوچکترهستند همچنین دارای مزایای دیگری مانند طول عمربالاتر و نگهداری آسانتر می باشند و با خواص صنعتی همسو ترند. این انقلاب الکتریکی در ربات های صنعتی باعث انعطاف پذیری بیشتری در فضاهای صنعتی گردید.دیگر زمان این بود تا مفهوم نیاز نسبت به ربات کامل گردد این امر با ماژولار شدن ربات ها شکل گرفت و ربات ها به ماژول هایی همچون پایه، بازو و مچ دست  برای بهینه سازی استفاده ربات در صنعت تحول ایجاد کردند.
 
جوشکاری با رباتهای صنعتی
در سال ۲۰۰۷ رباتی با نام IRB6620 ساخته شرکت ABB روانه بازار شد که جهت جوشکاری ساخته شد بود در تکنولوژی این ربات سعی شده بود تا نور تولید شده از جوش را به شدت کاسته و ایمنی بصری را در محیط کار بالاتر ببرند، این ربات توانایی جابجایی یک محموله با وزن ۱۵۰کیلوگرم را داشته و مچ این ربات از طراحی خوبی برخوردار بوده به طوری که مچ دست این ربات بسیار قوی و دارای استاندارد ۲۰۰ کیلوگرم بود و ابزار جوشکاری آن از یک فلنج قابل تعویض تشکیل شده و لباس ویژه ای برای جوشکاری برایش تعبیه شده بود این ربات از نظر کاربرد و صرفه اقتصادی بسیار مناسب بود.
 
افزایش سرعت در رباتهای صنعتی
در حالی که بازوی انسان بیش از ۳۰سال است که در ساخت ربات الگو قرار گرفته است ، در کنار این ربات ها برخی از دستگاههای سرعت بالا مانند مونتاژ کننده ها و جابجا کننده ها با برنامه های کاربردی و محدوه تنظیمات بالا طراحی شده اند. یکی از موفق ترین طرح های رباتیک صنعتی طرح ربات SCARA می باشد که نمونه ی مناسبی از یک ربات FlexPicker می باشد. این طرح بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف می باشد که برای جابجا کردن و چیدن اشیا به کمک فراوانی می کند.این ربات توسط پروفسور هیروشی ماکینو در دانشگاه یاماناشی توسعه یافته و به بازارهای جهانی را پیدا کرده است یک نمونه کوچک از کاربرد این ربات ها همان سیستم های اسمبلینگ بورد های الکترونیکی هستند که با بالاترین سرعت و دقت این کار را انجام می دهند. در سال ۲۰۰۸  نسل جدیدی از ربات های FlexPicker با تحقیق و توسعه شرکت ABB به جهان معرفی شد تا بار دیگر سرعت و دقت را به چالش بزرگتری در ربات ها دعوت کند. این ربات در بهبود بهره وری و انعطاف پذیری عملیات بسته بندی می تواند

پیشرفت در سیستم های کنترل
در حالی که حرکت ربات در ادامه سیر تکاملی خود با سیستم های کنترل، رابط اپراتور از جمله رابط انسان و ماشین(HMI) و برنامه پذیر شدن سیستم حرکتی خود همراه شد. اولین دستیابی به موفقیت در راه اندازی با برنامه نویسی، در سال ۱۹۸۱ بر اساس دو ریز پردازنده ۶۸۰۰۰ موتورلا و یک جوی استیک برای جاگ کردن  دستگاه و دیدن موقعیت بصری محور ربات صورت گرفت. از این بحث نباید به راحتی گذر کرد که پیشرفت چشمگیر ربات ها در سیستم کنترل آن می باشد، برای مثال امروزه به طور همزمان کنترل ۳۶ محور رباتیک از طریق یک تابع MultiMove به راحتی صورت می پذیرد این در حالی است که در گذشته ای نه چندان دور کنترل رباتها از طریق جوی استیک های حرکتی بسیار ساده انجام می شد.

مدل سازی پویا
مفهوم به کار گرفته شده در ربات های امروزی به منظور بهبود”کنترل حرکت” بوده است، با استفاده از توابع نرم افزاری هوشمند و نه صرفا جهت افزایش عملکرد مکانیکی. پایه و اساس این کنترل حرکت از QuickMove، یک تابع است که در آن حداکثر شتاب حرکت تعیین می شود و در استفاده حداقل یک محور به طوری که موقعیت نهایی در کوتاه ترین زمان رسیدن اتخاذ گردد. این یعنی به حداقل رسانیدن زمان چرخه سیستم.این امر صرفا به سرعت محور وابسته نیست بلکه با ترکیب کردن سرعت و انتخاب بهترین مسیر حرکت، برای رسیدن به نقطه مورد نظر انجام می شود.یکی دیگر از ویژگی های ناشی از مدل سازی پویا حداقل انحراف سیستم حرکتی از راه برنامه ریزی شده است که به تابع TrueMove مربوط می شود. این تابع حرکت را با سرعت و مسیر نسبت به نیاز به صورت آنلاین تضمین می کند.
 
ربات صنعتی چیست؟
ربات صنعتی و ماشین آلات صنعتی امروزه بخش جدا نشدنی از خط تولید کارخانه ها هستند و کار را برای کارخانه داران راحت تر و سودمند تر می کنند.استفاده از ربات ها مزایای زیادی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره  کرد:
- رباتها خسته نمی شوند و بی وقفه و 24 ساعته و بدون تعطیلی می توانند کار کنند.
- رباتها وقت ناهار و نماز و شام و ... ندارند.
- رباتها نیاز به بیمه تامین اجتماعی نداشته و حقوق باز نشکستگی و سنوات و عیدی و ... نمی خواهند.
- رباتها نه تنها کار را بهتر و با کیفیت تر و یکنواخت تر انجام می دهند بلکه سرعت بالاتری نسبت به انسان داشته
و کمیت تولید را نیز بالا می برند.
- با اندکی تغییر می توانند وظایف مختلفی را انجام دهند و در قیمت دیگری از خط تولید انجام وظیفه نمایند.
- کاری که به آنها محول شده بدون کم کاری انجام می دهند و چیزی از کار کم نمی گزارند.
- و بسیاری از مزیتهای دیگری که باعث شده هر روزه کارخانه های بیشتری در جهان و کشور عزیزمان ایران از
آنها استفاده کنند.

این ربات ها فرآیندهای پیچیده تخلیه قالب را با استفاده از انبرهای متنوع و حرکات چرخشی و قابل برنامه ریزی را انجام می دهند . شش محور موجود در این نوع ربات ها باعث ایجاد انعطاف پذیری بسیار بالایی می شوند و در جاهایی که ربات های خطی قابل استفاده نیستند مورد استفاده قرار می گیرند .ربات های صنعتی برای شرایط محیطی خاص و عملکردهای پیوسته طراحی شده اند – برای مثال برای اجزایی که بدنه آن ها نیاز به جوشکاری دارد .درایوهای سروو با دینامیک ( پویایی ) بسیار بالا ، گیریبکس های بسیار دقیق که با سیستم کنترلی هوشمند همگام شده اند ، باعث عملکرد بسیار دقیق این نوع ربات ها می شوند . این بدان معناست که این نوع ربات ها بهترین و مناسب ترین اتوماسیون برای کاربردهای بسیار خاص مشتری می باشد .بهترین شریک برای تمامی کاربردها طبق درخواست مشتریان ، آپشن های مربوط برای ادغام با سیستم برای ربات انتخاب می گردند . سری IR   بهترین راه حل برای نیاز های گسترده اتوماسیون مشتریان خاص می باشد .
مزیت این ربات ها برای مشتریان :
•    اتوماسیون چند منظوره
•    ربات کم جا و بهینه برای انواع ماشین تزریق پلاستیک
•    اپراتوری آسان
•    قابلیت ادغام با تجهیزات جانبی متعدد
•    گیره های انعطاف پذیر
•    ادغام ربات های صنعتی با ماشین های قدیمی کراسمافای و دیگر تولید کنندگان

جدیدترین مطالب دپارتمان ها

آمار سایت

تعداد اعضای آنلاین : 0

تعداد کل اعضای کنسرسیوم : 1270

برای مشاهده اعضای آنلاین کلیک کنید

مراکز خدماتی و رفاهی طرف قرارداد

marakez

نماد اعتماد الکترونیک

logo رباتهای صنعتی 

حامیان کنسرسیوم ایرکاس

 • IRSME
 • RKA
 • ACS
 • IUE
 • RFTC
 • BQC
 • DNW
 • ICS
 • TUV-EMB
 • QAL
 • Ino
 • Allaiance
 • Tckit

تبلیغات در ایرکاس

دسترسی به ژورنال مقالات

az3

تصاویر اینستاگرام ایرکاس